Klubnyheder

Sådan gik det til Hillerød FredagsGrandprix i november

21. nov. 2018, kl. 08.37

Fredag den 16. november blev der sat et punktum for 2018's stævnerække på 4 udgaver af Hillerød FredagsGrandprix

Allerede dagen før tilmeldingsfristen udløb måtte vi tænde de røde lamper som signal om, at alle 48 pladser var solgt. Super ærgerligt fordi vi gerne vil give muligheden til alle, der gerne vil være med, men samtidig også glædeligt, at FredagsGrandprix på kort tid er blevet en fast del af bevidstheden hos mange bordtennisspillere, som gerne vil komme og have en god aften med bordtennis og - næsten - fællesspisning.


Når der skulle sættes et punktum, skulle det også markeres med kåringen af sæsonens bedste i grandprix-rækken, hvor der er blevet givet point til hvert delstævne afhængigt af spillernes placeringer.
STARK Hillerød og Hillerød Isenkram forkælede vinderne med gavekort til deres butikker.

  

Samlede vindere af grandprixserien

  • Række A: Pia Toelhøj, Hillerød GI
  • Række B: Jens Steffensen, Esrum 
  • Række C: Viktor Feldmann, JIF Hakoah København
  • Række D: Yan Hong Rasmussen, Furesø BTK


Resultaterne fra 4. runde

Række A

Fra venstre: Murat Eris, Marius Dam, Pia Toelhøj
Plac.
Vindercup 1 Murat Eris, Tyrkiet
2 Marius Dam, Hillerød GI
3 Kristian Aabye Harkjær, Amager
3 Emre Ak, Tyrkiet
ConsolationCup 1 Pia Toelhøj, Hillerød GI
2 Jacob Koefoed, Næstved B.
3 Brian Schyberg, Hillerød GI
3 Christian T. Flink, Rødvig G&I
5 Jakob Riber, Amager
5 John Haagensen, Skensved

Række B

Fra venstre: Thomas Vejlgaard, Jens Steffensen, Kristian Pedersen

VinderCup 1 Jens Steffensen, Esrum
2 Kristian Pedersen, Hillerød GI
3 Petra Gummesson Sörling, Hillerød GI
3 Per Rødgaard, Karlslunde
5 Mark Zebitz , Hillerød GI
5 Brian Harbøll, DTU
5 Michael Henriksen, Furesø
5 Kasper Aggerholm, Rødvig G&I
ConsolationCup 1 Thomas Vejlgaard, Furesø
2 Morten Sylvest, Haslev
3 Mikkel Bøgeskov, Rødvig G&I
3 Thom Steen-Thomsen, Furesø
5 Morten Vang Christensen, Gundsølille
5 Jan N. Jakobsen, Kvik Næstved
5 Jørn Hansen, Hillerød GI


Række C

Fra venstre: Simon Koch, Johannes Michelsen, Viktor Feldmann


VinderCup 1 Viktor Feldmann, Hakoah
2 Johannes Michelsen, Gundsølille
3 Jan Britze, Slangerup
3 Katcha Engel Petersen, Næstved B.
ConsolationCup 1 Simon Koch, Hillerød GI
2 Poul Sørensen, Benløse
3 Mai Pedersen, Næstved B.
3 Mai Jensen, Københavns BTK
5 Jeppe Orry Andersen, Slangerup
5 Claus Seitzberg, Brønshøj

Række D

Fra venstre: Rene Eriksen, Claus Lehmann Lessel, Yan Hong Rasmussen

VinderCup 1 Yan Hong Rasmussen, Furesø
2 Claus Lehmann Lessel, Furesø
3 Jens Elo Sander Jørgensen, Vejby
3 Hans Laursen, Hillerød GI
ConsolationCup 1 Rene Eriksen, Hillerød GI
2 Niels Marker, Københavns BTK
3 Michael Vedel, Vejby
3 Heidi Jane Florin, B 77
5 Pernille Eskebo, Gladsaxe
5 Erik Arnholt, Vejby
Klubnyheder