Klubnyheder

Stævnesæsonen er kommet godt i gang

6. september 2022, 06.11

Hillerød GI Bordtennisklub har været repræsenteret i både Vestegnens og Hvidovres stævner, hvor spillerne har hygget sig, og fået spillet en masse gode kampe. 

 
Senest havde klubben 5 spillere afsted til Hvidovres DMA cup i den forgangne weekend, og 11 spillere på Vestegnen i den sidste weekend i august.

OG GLÆD JER - INDEN LÆNGE INVITERES DER TIL HILLERØD GI BORDTENNISKLUBS TRADITIONSRIGE KLUBTUR TIL AARHUS OPEN I WEEKENDEN 14. -16. OKTOBER.
 
HGI Placeringer i Hvidovre: 
 
Af særlige præstationer bør her nævnes at Marcus Ahrenholt Jensen stillede op i den svære voksenrække Senior kl. 1 hvor han i en svingende puljekamp mod Lukas Godsk Fallesen (Hvidovre Bordtennis) viste klasse og mentalt overskud i de sidste to sæt i kampen som endte med cifrene 7/11,11/8,8/11,14/12,16/14 - stærkt Marcus. 


Også Mikkel Holm brillerede med en 3. plads i den ældre Junior D række hvor han bl.a. i kvartfinalen vandt fornemt i 3 sæt. 
 
JUNIOR D 
Mikkel Holm nr. 3 
 
DRENGE C 
Mikkel Holm nr. 5  
Alexander Gammelbo nr. 5 (B-slutspil) 
Marcus Teubner nr. 9 (B-slutspil) 
 
DRENGE D: 
Alexander Gammelbo nr. 2 (B-slutspil) 
Marcus Teubner nr. 9 (B-slutspil) 


HGI Placeringer i Vestegnens Startstævne: 
 
På Vestegnen må Jesper Jerslunds indsats nævnes da han efter ikke at være gået videre hovedturneringen, gav den max gas, og viste klassen ved at vinde B-slutspillet i fornem stil i finalen mod John Kjærlund (Fredensborg) 7/11,11/6,11/9,11/8. 
Også Marcus A Jensens finalesejr i B-slutspillet i Ungdom 4 over Nikolaj Wirk (Brøndby BC) med cifrene 11/4,11/7,11/8 var fornem. Nikolaj Wirk kom lige fra en semifinale hvor han var blevet presset maksimalt af Hillerøds egen Nicolaj Cheng (14/16,11/6,9/11,11/8,12/10). 

Det var fantastisk at se hvordan spillerne i bedste klubånd bakkede op om Marcus, herligt!

 
HERRE KL.5 
Jesper Jerslund VINDER (B-slutspil) 
 
UNGDOM A 
Mikkel Holm nr. 5  
Alexander Gammelbo nr. 9 (B-slutspil) 
Marcus Teubner nr. 9 (B-slutspil) 
 
UNGDOM 4 
Marcus A Jensen nr. 1 (B-slutspil) 
Nicolaj Cheng nr. 4 
 
UNGDOM 5 
Salahudin Shah nr. 5 
Nurudin Shah nr. 1 (B-slutspil) 
 
UNGDOM 6 
Mikkel Holm nr. 3 (B-slutspil) 
Ruben R Knudsen nr. 9 (B-slutspil) 
 
UNGDOM 7 
Nicolaj Cheng nr. 5 


 
UNGDOM A 
Nurudin Shah nr. 3 
 
UNGDOM B 
Salahudin Shah nr. 1 (B-slutspil) 
Marcus Teubner nr. 5 (B-slutspil) 
Julius Leoni nr. 9 (B-slutspil) 
 
UNGDOM D 
Nicolaj Cheng nr. 3 (B-slutspil) 
 
UNGDOM E 
Nurudin Shah nr. 2 

UNGDOM F 
Salahudin Shah nr. 5 
Marcus Teubner nr. 5 (B-slutspil) 
Julius Leoni nr. 5 (B-slutspil) 
Ruben R Knudsen nr. 9 (B-slutspil) 
 
UNGDOM ALLE 
Nicolaj Cheng nr. 2 (B-slutspil) 


 
ÅBEN 1 – DOUBLE 
Marcus & Mathias Jensen nr. 5 
 
ÅBEN 2 – DOUBLE 
Julius Leoni & Ruben Knudsen nr. 5 
Mikkel Holm & Emil Thais Christesen (Allerød) nr. 9 
 
ÅBEN B – DOUBLE 
Julius Leoni & Ruben Knudsen nr. 9 

En stor tak skal lyde til jer der sender os billeder og resultater som muliggør denne form for klubnyheder. 
Til de fleste stævner oprettes en Facebook-tråd hvori vi bliver meget glade for tilbagemeldinger/fotos i kommentarfeltet - på forhånd tusind tak!

Se alle RESULTATER fra VESTEGNEN
Se alle RESULTATER fra HVIDOVRE

HUSK at du finder alle kommende stævner, og oplysninger om hvordan du tilmelder dig, på vores STÆVNESIDE
hvor det næste breddestævne for alle typer spillere er AMA'R OPEN (tilmeldingsfrist 11/9-22).

OG GLEM ENDELIG IKKE AT SÆTTE 1. OKTOBER AF TIL HILLERØD GI BORDTENNISKLUBS STORE 60 ÅRS JUBILÆUMSFEJRING!

....SAMT KLUBBENS TRADITIONSRIGE SOCIALE OG SUPER HYGGELIGE AARHUS OPEN KLUBTUR FOR ALLE (nye som rutinerede, unge som ældre) HILLERØD SPILLERE I DAGENE 14. - 16. OKTOBER (klubturinvitation er lige på trapperne).




AF: Louis de Voss.

Klubnyheder