Der var godt gang i hele Hillerød GI Bordtennisklubs hal i Royal Stage, da Ungdomsudvalget havde inviteret forældre og spillere, til klubbens alternative forældremøde.
Alle forældre med bordtennisspillende børn og unge, var mandag den 13. april inviteret til 1 ½ times samvær, med mulighed for at stille spørgsmål, deltage i hyggetræningen, få vejledning i køb af bat, få hjælp til tilmelding til stævner, og meget andet.
Det var første gang i 2026, at Ungdomsudvalget (Ann & Louis) i samarbejde med trænerteamet (Mikkel & Sander), og klubbens Holdsport repræsentant, Mark Zebitz, afholdt denne populære event.
Der blev stillet en række spørgsmål, som arrangørerne gjorde alt for at svare på.
En kæmpe tak til alle for et stort engagement, og god spørgelyst.
Trænerteamet sørgede for, at der blev gang i den rundt om de mange bordtennisborde, og det endte med, at også forældrene fik sved på panden.
UNGDOMSSTÆVNER FOR HELT NYE OG LET ØVEDE SPILLERE:
Alle forældre blev opfordret til, uanset deres barns bordtennisniveau, at tilmelde spillerne til sæsonens sidste Ungdomsstævne som afholdes i Frederiksværk lørdag den 25. april -
TILMELDING FOR HILLERØD SPILLERE HER
TILMELDING FOR ØVRIGE KLUBBERS SPILLERE HER
.
Det er rigtigt dejligt, at flere af klubbens spillere vil benytte denne enestående mulighed for noget uformel kamptræning i trygge sociale rammer.
LÆS MERE om Ungdomsstævnerne på siden HER. (siden opdateres løbende, efterhånden som der findes arrangører til næste sæsons stævner).
ØVRIGE STÆVNEMULIGHEDER
ALLE ungdomsspillere i klubben opfordres til at tilmelde jer til klubbens helt egen Hillerød PinseCup i dagene 23. - 24. maj.
PinseCup er et stort anlagt stævne hvor der er egenbetaling, og hvor du selv tilmelder via Bordtennisportalen.dk.
INVITATION HILLERØD PINSECUP
TILMELDINGSLINK HILLERØD PINSECUP
FOTOS:
Find alle fotos fra Forældre-Spil-Med træningen HER.
YDERLIGERE SPØRSMÅL:
I vil alle kunne finde svar på en hel del spørgsmål der kan opstå som ny spiller i Hillerød GI Bordtennisklub via linket her til klubbens INFO FLYER MED RELEVANTE LINKS.
Læs også meget gerne Formandens OPSTARTS INFO 2025-26.
Ungdomsudvalget forventer at arrangere en lignende aften igen i efteråret, og indtil da er alle naturligvis meget velkomne til at stille spørgsmål til trænerteamet og/eller Ungdomsudvalgets medlemmer.
AF: Louis de Voss.