Klubnyheder

Rekordstort antal spillere ved 3. Pointstævnerunde

14. december 2019, 21.47

Så blev det sæsondebut for HGI Hillerød Bordtennisklubs hal i Frederiksborgcentret som lagde rødt gulv og blå borde til ved Pointstævnernes 3. runde. 

Et rekordstort antal på hele 40 spillere, heriblandt hele 13 med ‘hjemmebanefordel’, var mødt op lørdag formiddag, så hele hallen sydede af liv fra først til sidst. Ud over vore egne spillere var klubberne Allerød, Helsingør, Frederiksværk og Jægerspris repræsenteret. 
 
Sammen med lederne fra de øvrige klubber delte Pointstævnekoordinator Helle Brodersen spillerne op i Pulje 1-7, hvor puljerne 1 og 2 havde 5 spillere og spillede bedst af fem sæt, mens de øvrige puljer var med 6 spillere som spillede bedst af tre sæt. 
 
Træner Mads Valentin var som altid på pletten, og også Mathias Jensen var mødt frem, hvilket var en stor hjælp.  
 
Stort tillykke til alle puljevinderne, heriblandt Hillerøds Elias Koefoed som vandt Pulje 5. Der var i denne runde en fornem indsats af Helsingørs spillere som vandt 4 ud af de 7 puljer, også tillykke til dem, Peter Tranto kunne tage stolt hjem. 
 

Sidst vandt brormand Jonas en pulje, denne gang var det så Elias Kofoeds tur til at stå øverst

Vi havde i dag flere nye spillere med bl.a. Michaela og Sebastian, og begge kæmpede bravt, og har helt sikkert fået vigtig erfaring og tryghed med hjem inden 4. runde.

Desværre måtte en ellers velspillende Felix trække sig fra Pulje 
pga. hofteproblemer, men han er forhåbentlig hurtigt tilbage i hallen igen. Vore 13 deltagende spillere og deres placering i puljerne blev herefter: 

 
Pulje 1 

1 Victor Krebs, Helsingør,  
2 Alfred Kühn, Hillerød GI 
3 Laurits Nielsen, Helsingør 
4 Felix Friis-Christensen, Hillerød GI 
5 Tobias Rasmussen, Helsingør 

 
 
Pulje 2 

1 Lucas Zillig, Helsingør,  
2 Asger Bo Christensen, Helsingør 
3 Emil Thais Christesen, Hillerød GI 
4 Vilas Suhr Derkx, Helsingør 
5 Walther Schmidt, Allerød 

 
 
Pulje 3  

1 Sabine Asmussen, Helsingør,  
2 Malthe Møller Bielefeldt, Hillerød GI 
3 Sander Derkx, Helsingør 
4 Enes Balihodzic, Jægerspris 
5 Nicolai Engelhardt, Allerød 
6 Tobias Ring Poss, Jægerspris 


 
Pulje 4 

1 Jannick Larsen, Helsingør 
2 Lucas Winther Nielsen, Hillerød GI 
3 Jonas Koefoed, Hillerød GI 
4 Amy Yihan Liu, Jægerspris 
5 William Velander, Hillerød GI 
6 Michaela Hamilton Jee, Hillerød GI 
 
 


Pulje 5 

1 Elias Koefoed, Hillerød GI 
2 Daniel Kaiser, Frederiksværk 
3 Andreas Berthelsen, Allerød 
4 Marie Larsen, Allerød 
5 Nicolas Attrup, Jægerspris 
6 William Schmidt, Jægerspris 


 
Pulje 6  

1 Mathias Ørbæk, Allerød 
2 Villads Engmose, Allerød 
3 Mads Brohus Boch, Allerød 
4 Dimitri Storm Julenon, Jægerspris 
5 Julias Pedersen, Frederiksværk 
6 Sebastian Villum Sund Madsen, Hillerød GI 
 


Pulje 7 
 
1 Daniel Nikolajsen, Jægerspris 
2 Malthe Weimann, Jægerspris 
3 Lukas Berggren Winther, Allerød 
4 Mikkel Holm, Hillerød GI 
5 Nicklas Hamilton Jee, Hillerød GI 
6 Marie Ahrenholt Jensen, Hillerød GI 
 


En kæmpe tak skal lyde til Emil Thais’ forældre Birgitte og Casper, som var en uvurderlig hjælp ved klargøring og nedtagning/oprydning i hallen. 
 
KLUBTRØJER OG STÆVNEMULIGHEDER - bl.a. ØM Ungdom. 
Det var skønt at se at rigtigt mange flere spillere denne gang stillede op i vores fine røde klubtrøje, så nu er der efterhånden ikke meget tvivl i hallen om, at Hillerød er massivt repræsenteret. 
  
Vi vil fra klubbens side stadig opfordre jer der endnu ikke har en rød trøje til at Hillerøds klubtrøje bliver et julegaveønske, så alle spillere hurtigst muligt, og gerne senest fra nytår, vil kunne stille op i klubbens farver.  
 
Klubtrøjen vil kunne ses og købes HER. 


 
Det vil også være herligt hvis alle vore ungdomsspillere er friske på at spille med i de individuelle Østdanske Ungdoms Mesterskaber i Taastrup den 11. - 12. januar, hvor der vil være rækker for ALLE niveauer af ungdomsspillere, og klubben derfor opfordrer alle til at deltage. 
 
Invitationer til ØM Ungdom, som har sidste tilmeldingsfrist den 22. december, og alle andre stævner kan altid ses på vores Stævneside HER, hvor der også er en vejledning til hvordan du tilmelder dig. Tøv ikke med at spørge din træner eller at kontakte undertegnede hvis du er det mindste i tvivl. 
 
En god idé er, at klikke sig ind på Stævnesiden via linket ovenfor, finde ØM Ungdom i stævnerækken, og derefter klikke på ‘HGI TILMELDTE’. Dette leder dig til et Excel ark med alle relevante oplysninger og tilmeldingslink til det enkelte stævne. 
   
Det vil være en RIGTIG STOR HJÆLP for klubbens planlæggere og coaches, at du tilmelder dig hurtigst muligt til stævnerne så vi tidligt har et overblik. På forhånd tak!   
 
NÆSTE POINTSTÆVNE 
Næste Pointstævne er i Familiecentret Løvdal i Helsingør LØRDAG DEN 25. JANUAR kl. 10.00  
(mødetid senest 9.30). Vi håber at ALLE Hillerøds potentielle Pointstævnespillere har lyst til at møde op her, men opfordrer til at I arrangerer samkørsel, idet hallen i Helsingør desværre har MEGET lidt tilskuerplads. 
 
Pointstævnesiden med alle datoer og oplysninger om hvordan du kommer med kan ses HER. 
 
 
FACEBOOK 
Husk at ‘like’ Facebooksiden ‘HGI Hillerød Bordtennisklub’ og bliv medlem af FB-grupperne  Hillerød Bordtennis Ungdom’ hvor du altid finder seneste nyt som på hjemmesiden www.hgibordtennis.dk, og ‘Pointstævner i ØBTU’ hvor du bl.a. finder billeder fra de enkelte stævner bl.a. af præmieuddelingerne. 
 
Samtlige kampresultater vil kunne ses på Bordtennisportalen HER. 
ØBTU’s resultatliste for Runde 3 og startliste til Runde 4 kan ses HER. 
 
På glædeligt gensyn! 
#BordtennisErSjovt  


AF: Louis de Voss 

Klubnyheder