Hillerød GI Bordtennis
Klubben
Organisation
Klubbens historie
SERIEHOLD, senior
VETERAN
BEGYNDER-& UNGDOMSSTÆVNER
UNGDOM
60 +
FAMILIE
HANDICAPIDRÆT
Klubnyheder

Hillerød’s bordtennis herrer tabte til B75.
Holdfoto fra venstre :
Jesper Møller, Peter Svenningsen, Daniel Simonsen, Hugo Törngren, Charlie Widing og Daniel Lindsö
Et stærkt B75 hold var på besøg i Royal Stage.
De unge Hillerød spillere var optimistiske før kamp start. Daniel Simonsen har været skadet op til kampen. Peter Svenningsen var derfor klar som reserve, men det blev ikke nødvendigt for ham at trække i trøjen.
Daniel Lindsö, Hugo Törngren og Charlie Widing var de øvrige spillere for Hillerød.
B75 stillede op med en egypter, græker, polak og svensker. Især B75¨s græker Georgios imponerede med 2 sejre.
Tættest på sejr idag var Daniel Simonsen, som tabte 2 x 3-1.
Vi havde håbet på mere idag, og der var momenter i kampen som kunne havde ændret forløbet af kampen.
Der blev vist meget højt niveau fra begge hold, men også en fortjent sejr til B75.
Næste hjemmekamp er lørdag 26. november kl. 11.00 imod Virum (Braget om Nordsjælland) og dagen efter spiller Hillerød ude imod Roskilde kl 14.00
Formand Thomas Hjermind Jensen :” Meget skal gå galt, hvis Top 6 og slutspil ikke er sikret.
En semifinale plads ser ikke urealistisk ud. Men udfra de hold vi har mødt, tyder meget på at Roskilde, Næstved og B75 sikrer sig de første 3 pladser. Hillerød, Herlev og Virum skal så kæmpe om den sidste.”
Stilling